Od Off

Váš pejsek a Blechy, Klíšťata, Borelióza, Všenky a další havěť..a Permetrin (permethrin)

Článek je parazitech, blechách, a další havěti která nemilosrdně útočí nejen na člověka ale i vašeho mazlíčka.
Army Repelent US, je přípravek s dlouhodobým účinkem. Přípravek je bez zápachu po zachnutí, neškodný pro člověka a teplokrevné živočichy, účinný proti všem známým druhům hmyzu a jeho zárodkům. Je určen pro zásahy proti hmyzu v domácnostech, zdravotnických zařízeních, potravinářských provozovnách, společenských zařízeních, proti švábům, rusům, mouchám, komárům, štěnicím, blechám, molům šatním, mravencům, vosám, rybenkám, roztočům, škůdcům potravin a tkanin.Je využíván armádami především díky účinné látce permethrin a tetramethrin. Každá US uniforma obsahuje štítek, oděv je impregnován v koncentraci 0.52% permetrinu, která vydrží 25 až 50 vyprání.
Ektoparazit jako klíště či blecha představuje jisté nebezpečí nejen pro naše domácí mazlíčky, ale také pro nás samotné. Čím jsou tak nebezpeční, jací jsou nejznámější ektoparazité vyskytující se u nás a jak se proti nim nejúčinněji bránit?
Parazity (cizopasníky) můžeme rozdělit na ektoparazity (vnější parazity) a endoparazity (vnitřní parazity). Nejznámějšími vnějšími parazity jsou blecha, klíště a veš či všenka.

Ektoparazité – vnější parazité, s kterými se nejčastěji setkáváme.Dle prostorových vztahů dělíme cizopasníky na ektoparazity, kteří žijí mimo hostitele či na jeho povrchu (např. komár, pijavice), a endoparazity, kteří žijí uvnitř hostitele, v jeho útrobách, tkáních či buňkách (toxoplasma, tasemnice).Podle časového vztahu k hostiteli se obligátní parazité dělí na dočasné, stálé a periodické.Zvláštním případem parazitismu je hnízdní parazitismus, dobře známý například u kukačky.

Myslete na to, že v některých případech může být léčba velmi náročná a je tedy lepší zabránit tomu, aby ektoparazit vašeho mazlíčka vůbec napadl. Mnoho přípravků dostupných na našem trhu slouží tedy především jako prevence, jiné lze ale využít i jako účinnou léčbu. Zjistěte si vždy, jak dlouho dokáže přípravek účinkovat a jak často je proto nutné aplikaci opakovat. U antiparazitních přípravků pro psy si dávejte pozor, zda nejsou jedovaté pro kočky. Jedná se o přípravky, které obsahují látky tetramerhrin, perythroid či ideálně permetrin. Na většině přípravků sice najdete upozornění, nemusí to být ale samozřejmostí. Na některé přípravky dobře nereagují ani lidé a je proto při jejich aplikaci nutné dbát zvýšené pozornosti a zamezit kontaktu s kůží. Vždy dodržujte pokyny uvedené na obalu, abyste zajistili maximální účinnost podávaného prostředku proti ektoparazitům. Pokud si nejste s něčím jistí, poraďte se se svým veterinářem.

Army repelent je osvědčený přípravek nejen pro vašeho pejska, nástřik provádějte také jako prevenci před klíšťaty. Účinek závisí na koncentraci u repelentu s 0.52% dokáže chránit až 60 dní u koncentrace ” extreme ” 1,7% je ochrana až 90dní.

Aplikujte dvakrát – první den, a následující den – vyvarujte se stříkání do očí pejska a čenich.Army repelent je pro kočky toxický pro pejsky není a také není závadný ani pro člověka.

Ektoparazit: hrozba pro psa, kočku i člověka aneb trocha teorie:

Napadení ektoparazitem může být v závislosti na konkrétním druhu nepříjemné, bolestivé i zdraví nebezpečné. Dochází k narušení povrchu kůže, může se objevit alergická či dokonce anafylaktická reakce. Podrážděná kůže se může zanítit, ve vážnějších případech může dojít až k celo tělové infekci, oslabení imunitního systému či anémii. Ektoparazit je také často přenašečem nebezpečných infekcí, které mohou ohrozit nejen zvířata, ale také lidi. Jaké jsou ty nejčastější?

Blechy
Blecha je nepříjemný parazit, živící se krví jedince, kterého si vybrala za hostitele. Zvlášť aktivní jsou samičky, které se musejí opakovaně vydatně nasát, aby byly schopny produkovat potomstvo. Nakladená vajíčka blech padají z napadených zvířat na zem, kde prodělávají postupný vývoj přes larvu, kuklu až po dospělce, který opět naskakuje na vyhlédnutého nešťastníka a vše se opakuje. Blecha irituje psa či kočku opakovaným bodáním, které je samo o sobě nepříjemné a dráždící. Navíc u citlivých zvířat vyvolávají bleší sliny alergickou kožní reakci, která může u disponovaných jedinců dosáhnout hrozivých rozměrů. Tyto projevy, tzv. alergie na bleší kousnutí, je schopen navodit i jediný parazit a opakovaným sáním jej prohlubovat. Nezanedbatelný je i fakt, že právě blechy přenášejí jiného – vnitřního cizopasníka, totiž tasemnici psí.
Vývojový cyklus blechy trvá v domácnosti zpravidla 3 až 4 týdny. Jedna samička je schopna denní produkce několika desítek vajíček, po dobu až tří měsíců. Nejsou-li aplikována opatření na jejich likvidaci, může postupné promoření domácnosti bleší populací dosáhnout velmi nepříjemného stupně a kromě zvířecích členů domácnosti to pravděpodobně pocítí i rodinní příslušníci.
Ektoparazit je vnější cizopasník, který žije na povrchu těla jiného organismu, tzv. hostitele. Mezi nejčastěji se vyskytující vnější parazity psů patří klíšťata, blechy, vši, všenky a komáři. Kočky trpí napadením především klíšťaty a blechami.

Jak se zbavit blech?

Blechy jsou jedním z nejčastějších parazitů, který dokáže znepříjemnit život nejen našim mazlíčkům, ale i nám. Psí blecha totiž na člověka běžně nejde, ale pokud je hladová, nepohrdne ani naší krví.

Další zajímavý článek  Ošetření stanu, batohu a maskáčů ” ArmyRepelent ” na novou sezónu

Tyto obtěžující parazity si náš mazlíček může přinést z procházky v přírodě, ale také i díky kontaktu s jiným zvířetem. Kromě toho, že jejich bodání a sání krve je obtěžující a nepříjemné, mohou také přenášet některé nemoci. Například tularémii.

Další Čtení :  Superherba.cz - Cuketové bramboráky ?

Pokud vás zasáhne bleší invaze, nepanikařte. Prozradíme vám, jak se účinně zbavit blech v domácnosti.

Odstraňte blechy z mazlíčka

Nejprve ze všeho se musíte zbavit blech, které se ukrývají v srsti zvířete. Nejúčinnějším způsobem je nastříkat US Army repelent ideálně půlku balení cca 250 ml a při rozčesávání srsti použít tzv. „blešáček“. To je velmi jemný hřeben, který pomáhá vyčesávat jak blechy, tak i jejich vajíčka.Plochu  kde budete takto dezinfikovat pejska následně vystříkejte také repelentem, aby se tato havěť zahubila – ochrana je dlouhotrvající. Doporučujeme mít alespoň další v záloze (dodávky jsou někdy opožděny).

Mazlíčka jste blech zbavili, teď je potřeba zajistit, aby na něj znovu neskákaly. Prevence je důležitá. Pro udržení psa bez parazitů sáhněte po našem Repelentu který využijete i vy při pobytu v přírodě..na procházce..

Úklid a čištění domácnosti

Pamatujte, že pouze 20% blech se drží na zvířeti, zbytek bleší populace najdete v prostředí. Proto je velmi důležité zbavit blech všechna místa, kde se váš mazlíček pohybuje. Většinou to bývá pelíšek, sedačka a v případě koček škrabadlo. Nejzablešenější místa bývají textilie, tkaniny a kožešiny.

Vše vysajte a vyperte

Pamatujte na to, že blechy vydrží až několik měsíců bez potravy. Kladou také mnoho vajíček. Pokud se zbavíte jen dospělých jedinců, z vajíček se brzy vylíhnou noví a celá situace se bude opakovat. Celý byt pravidelně a důkladně luxujte. Nevynechejte žádné spáry, škvíry a především koberce a koberečky. Sáčky pravidelně měňte, blechy by mohly z vysavače vyskákat ven. Dle některých zkušeností se hodí také parní čistič. Povlečení, deky, oblečení, pelíšek a další věci vyperte.

Ošetřete prostředí US Army Repelentem přípravkem, který lze u nás zakoupit od 375 Kč / 0.5l popřípadě variantu extreme za 700 Kč a naředit ji s 1 litrem vody získáte 1,5 litru kvalitního repelentu nejen na prostředí, oděvy a pejska.

Následně vše vystříkejte přípravkem. Skvěle se nám osvědčil například US Army Repelent. Dávejte však pozor. Přípravek obsahuje látku Permethrin, která je pro kočky toxická.

I při dodržení celého postupu se může stát, že bude třeba proces zopakovat. Proto doporučujeme mazlíčka stále sledovat, zda se nedrbe a při hlazení nebo česání nahlédnout do kožíšku, zda ještě nějakou tu blešku nenajdete.

Klíště

V našem zeměpisném pásmu se nejčastěji vyskytuje klíště obecné, a to od jara do podzimu, s maximálním výskytem v květnu až září s tím, že nejvíce aktivní jsou na začátku a konci tohoto období. Klíště dokáže přežít bez potravy déle než rok a při sání zvětší svůj objem až 200x. Jedna samička naklade 2 500 až 4 000 vajíček! Klíšťata způsobují v místě přichycení zánětlivou reakci. Při silném napadení mohou toxiny ze slin klíštěte způsobit klíšťovou paralýzu. Klíšťata jsou také přenašeči virových, bakteriálních a parazitárních nemocí, např. lymské boreliózy a virové klíšťové encefalitidy. Zajímavým faktem je, že klíšťata infikovaná boreliemi jsou odolnější vůči nepříznivým podmínkám a mají větší energetické zásoby.To neplatí při použití permetrinového replentu.

Další zajímavý článek  Phermetrinové Repelenty ? Proč jsou tak účinné ?

Blecha

Blecha je drobný hmyz o velikosti 3-4 mm. Samička naklade denně až 50 vajíček. Dospělé blechy se živí krví a bez potravy vydrží až 6 měsíců. Hlavním původcem zablešení, a to 98 % případů, je blecha kočičí. Blecha psí je vzácnější, ale snadněji přechází na člověka. Největším problémem při napadení blechami je alergická reakce na pokožce způsobená alergeny z bleších slin. Nejčastěji se svědivá ložiska u psů vyskytují v oblasti zad a kořene ocasu, na nohách, břichu, ve slabinách a na krku. Kočky bývají nejvíce postiženy v oblasti krku. Blecha může být mezihostitelem tasemnice, která se po pozření nakažené blechy usídlí v těle zvířete. Blecha bývá nositelem bakterií Bartonella hensalae, Salmonela spp., Staphylococcus spp. a Clostridium tetani.

Další Čtení :  Žena na mateřské založila byznys - famózní Látky Evulka

Veš, Všenka

Světležlutá všenka psí se živí odlupujícími se částečkami kůže. Nesaje krev. Veš psí je bílá a saje krev. Ani jeden druh není přenosný na člověka nebo kočku. Dospělé vši se pohybují na povrchu kůže a způsobují intenzivní dráždění, pes se škrábe, čímž si může přivodit poranění kůže.

Komár

U nás žije více než 50 druhů komárů, aktivní jsou zejména v podvečer a před bouří v letních měsících. Samičky se živí krví savců i ptáků a mohou být přenašeči srdeční a podkožní červivosti (dirofilariózy). Samečci se živí rostlinnými šťávami.

​Koutule

Tento ektoparazit u nás nebyl ještě donedávna vůbec známý, neboť se vyskytuje v tropických oblastech a ve Středomoří. Vlivem změn klimatu a častého cestování lidí i zvířat je ale napadení tímto ektoparazitem čím dál častější i v našich končinách. Koutule je ektoparazit velmi podobný komárům, s nimiž je příbuzný, je také okřídlený a létavý. Koutule je nebezpečná z důvodu rizika přenosu leishmaniózy, která je nebezpečná nejen pro zvíře, ale i pro člověka. Přenos této nemoci ze zvířete na člověka u nás ale zatím prokázán nebyl.

Nejznámější onemocnění

Dirofilarióza

Toto onemocnění přenášejí komáři a ačkoliv nakažení bývají většinou psi, onemocnění se může přenášet i na kočky a dokonce i na lidi. Jedná se o napadení hlísticemi, které se usazují nejčastěji v podkoží a srdci zvířete. Hlístice jsou mikroskopické a mohou se krví dostat do celého těla. Zatímco dříve se tato nemoc objevovala pouze v tropických či subtropických zemích, v poslední době se její případy vyskytly také v České republice – zejména tam, kde jsou komáří kalamity. Podkožní dirofilarióza se projevuje zarudnutím či ztmavnutím kůže v místě napadení, mohou zde začít vypadávat chlupy, kůže může být šupinatá a svědí. Srdeční dirofilarióza může způsobovat kašel, dýchavičnost, zrychlené dýchání, ztrátu hmotnosti, chuti k jídlu a celkově energie. Dirofilarióza je léčitelná, mnohem lepší je ale účinná prevence v podobě přípravků odpuzujících komáry.

​Klíšťová encefalitida

Klíšťovou encefalitidou trpí mnohem častěji lidé, ohrozit ale může také psy či kočky. Při napadnutí infikovaným klíštětem je navíc riziko jeho přenesení na člověka. Příznaky klíšťové encefalitidy jsou u člověka i psa či kočky velmi podobné. Pokud už ale toto onemocnění u zvířete vypukne, má často velmi vážný průběh a léčba i následná rekonvalescence zaberou dlouhou dobu. Mezi nejčastější příznaky patří zvýšená teplota, snížená chuť k jídlu, apatie a celkově jsou typické změny v chování, například výrazná plachost či naopak agresivita. Na rozdíl od zvířat mají lidé možnost se očkovat. Majitelé psů a koček by měli tuto možnost zvážit, neboť riziko napadení infikovaným klíštětem je u nich několikanásobně vyšší. Klíšťová encefalitida je onemocnění, které se rozhodně nevyplatí podceňovat a právě zde je vhodné používat účinné ochranné prostředky.

Další zajímavý článek  Ošetření stanu, batohu a maskáčů ” ArmyRepelent ” na novou sezónu

​Leishmanióza

Jedná se o velmi vážné a především nakažlivé onemocnění, které přenáší ektoparazit koutule. Ta se vyskytuje zejména v oblasti Středomoří, čím dál častěji je ale přenášena i do vnitrozemí a leishmanióza se již vyskytla také v České republice. Psi jsou nejběžnějším hostitelem koutule, onemocnět však může také kočka a rovněž i člověk. Leishmanióza se na psa nejčastěji přenáší poštípáním koutule, k přenosu však může dojít také z nemocné matky na štěňata či při pokousání nemocným psem. Existuje navíc podezření, že přenašeči mohou být i některé druhy klíšťat či blech. Nemoc se nejčastěji projevuje změnami na kůži: bělavé šupinky v okolí nosu a očí či na kloubech, záněty či vředy, ztráta srsti, zarudnutí kůže. Může se objevit také deformace drápů, zvětšené mízní uzliny a snížení hmotnosti. Posléze však může dojít i ke selhání ledvin a dalším vážnějším projevům. Leishmanióza představuje větší nebezpečí pro psy s oslabenou imunitou.

Další Čtení :  Chráním sebe, pejska i děti v přírodě se už cítím bezpečně.

​Lymská borelióza

Také lymskou boreliózu přenáší klíště, a to na zvířata i člověka. Infekce se šíří ze střeva klíštěte, aby ale došlo k napadnutí hostitele, musí být klíště přisáté alespoň 24 hodin. Proto je pečlivé prohlédnutí po návratu z přírody velmi důležité. U psů a koček se toto onemocnění projevuje zejména zánětem kloubů, které mohou otékat, bolet a zvíře může mít problém s pohybem. Lymská borelióza se projevuje také zvýšenou teplotou, nechutí k jídlu či celkovou apatií. V počátcích se ale nemoc nemusí projevit vůbec a první příznaky se objevují teprve, když přejde do dalších fází. V těchto fázích přibývají vážnější komplikace, které vyžadují nákladnou a dlouhodobou léčbu. Prevence a včasné odhalení je proto základ. Mezi nejčastější příznaky u lidí patří zarudnutí kůže v místě přisání, které se může objevit již po pár hodinách a které se postupně mění v červenou skvrnu s výrazným okrajem. Momentálně se pracuje na očkování pro lidi.

Svrab ( zákožka svrabová)

Svrab je kožní nemoc vyskytující se prakticky po celém světě. Lépe se jí daří v místech s nižšími hygienickými standardy a kde žije více lidí v blízkém kontaktu. Zdrojem onemocnění je nakažený jedinec a k přenosu svrabu dochází přímým kontaktem (nebojte, podání ruky nestačí) nebo pomocí kontaminovaného prádla, ručníků či lůžkovin. Typický je proto častější výskyt například v dětských kolektivech či v domovech seniorů. Může být i nemilou památkou na zahraniční dovolenou a řadí se rovněž mezi sexuálně přenosné nemoci. Inkubační doba svrabu, tj. doba od nákazy po první projevy, se pohybuje od 2 do 6 týdnů.

Jak se svrab projevuje

Hlavním příznakem svrabu je svědění kůže, ke kterému dochází během noci, v teple, po zakrytí přikrývkou (v tuto dobu jsou zákožky aktivní). Typické také je, že toto úporné svědění současně popisuje více členů společné domácnosti.

Efektivně se léčí opět permetrinovými krémy s koncentrací 5%, lze na postižená místa aplikovat US Army Repelent ” Extreme” s 1,7%  2x denně, také aplikovat na prostory, postele, gauče a všude kde se pacient vyskytuje. Ošetření možno aplikovat v průběhu až 5 dní po sobě, do doby kdy se parazit zahubí. Tyto repelenty se užívají ve třetích zemích světa, kde jsou tyto nemoci populární vzhledem k hygieně osob.

Viz.: Důležitá jsou hygienická opatření, která zabrání reinfestaci a šíření infekce.

  • Ložní prádlo, oblečení i ručníky je potřeba vyprat a vyvařit a preventivně ošetřit repelentem.
  • Postele se musí důkladně vyluxovat; matrace a oblečení, jež nelze vyvařit, je třeba postříkat US Army Repelentem.
  • Současně s nemocným se musí léčit i osoby, které jsou s ním v kontaktu, a sexuální partneři.

Jak patrno, není repelent jako repelent.

Zdroje: wiki, veterina, wikiskripta, armyrepelent.cz

FacebookTwitterEmail